KAKO DO PRVOG POSLA U GRAFIČKOM DIZAJNU
Kada se studije privode kraju, stvar o kojoj se najviše razmišlja je odakle početi sa traganjem za poslom. Završetkom fakulteta posedujemo teorijska znanja, ali ona koja nam nedostaju su praktična znanja stečena kroz rad.
STEKNI ISKUSTVO!
Ukoliko smo se tokom studija fokusirali samo na učenje, jedan od prvih koraka ka radnom iskustvu i praktičnom znanju su volonterska ili plaćena praksa. Volonterska praksa u toku studija može biti dobar izbor jer kasnije može prerasti u plaćenu praksu i mogućnost stalnog zaposlenja. Tim putem učimo suštinu posla i stičemo mogućnost da sve teorijsko znanje primenimo, odnosno da ovladamo praktičnim znanjem. Vrlo često su poslodavci u potrazi za osobama koje raspolažu određenim (barem jednogodišnjim) iskustvom, te je to praktično znanje zlata vredno.
POKAŽI INICIJATIVU!
Ponekad, kada je mogućnosti malo, konkurencija ogromna, a očekivanja poslodavca velika, traženje posla može biti veoma teško i naporno. Jedna od stvari koja se posebno ceni je pokazivanje inicijative. Ne moramo se oslanjati samo na oglase za zapošljavanje, već možemo otići direktno do konkretnog HR tima i razgovarati sa njima. Možda to odmah ne dovede do zaposlenja, ali time se prezentujemo kao voljni i željni za rad, i takvom hrabrom i pozitivnom inicijativom otvaramo sebi vrata za moguće buduće saradnje. U krajnjem slučaju, tada se možemo staviti na raspolaganje i za honorarne poslove ili volontiranje.
BUDI ZVEZDA SVOG CV-JA!
Veoma bitni u procesu zapošljavanja su CV i motivaciono pismo. Pored osnovnih informacija o sebi, u njima treba da istaknemo i svoje individualne kvalitete i osnove po kojima smo baš mi osoba za određeni posao. Potrebno je da naglasimo kakav doprinos možemo dati kroz svoj rad, odnosno da argumentujemo na koji način bismo to učinili.
UMREŽI SE!
Jedan od načina profesionalnog umrežavanja danas su i društvene platforme. Sve češće možemo videti oglase za posao na Instagram-u ili Facebook-u, a LinkedIn spada u platforme stvorene upravo za osobe u potrazi za zaposlenjem.
STUDENTSKA PRAKSA
Još jedan način na koji možemo steći relevantno iskustvo jeste pristupanje udruženjima ili organizacijama koji nam kroz volonterske ili honorarne programe mogu pomoći u sticanju praktičnog znanja. Jedna od tih ustanova jeste Udruženje grafičkih dizajnera (UGD). Članstvo u UGD-u pruža nam brojne benefite. UGD nam prvenstveno omogućuje da se profesionalno oprobamo kroz praksu na željenoj poziciji, ali i da budemo deo edukativnih radionica, seminara i događaja. Pored toga, UGD nam daje priliku da učestvujemo na ekskluzivnim izložbama, takmičenjima i uzbudljivim projektima, što je i dodatni način da se povežemo sa ambicioznim mladim ljudima i steknemo nove vredne kontakte.
Zaključujemo da je vreme studiranja idealno za profesionalni napredak kroz praktični angažman. Iskoristi to vreme pametno, a UGD je tu da ti omogući da to učiniš na najbolji mogući način!
2 responses to “”
[…] resursi – ah, ta mitska bića! Čuvari prolaza između pakla biroa rada i raja zaposlenosti! Šta ih to navodi da nemaju poverenja u naše prethodno iskustvo pa imaju potrebu da nas dodatno […]
[…] od nule za potrebe poslovnih projekata ume da bude poprilično teško, pogotovo ako si tek na početku svoje karijere. Tada, fotografije su često primarni medij koji kreatori koriste kako bi se vizuelno izrazili. S […]