Psihologija boja
Kada je u pitanju stvaranje brenda i njegovo promovisanje u javnosti i medijima, jako je važno koje boje ga karakterišu. S obzirom na to da u današnje vreme najčešće sve informacije primamo preko sadržaja na društvenim mrežama, vizuelni prikaz je postao jedan od glavnih faktora za uspeh i popularnost jednog brenda ili firme. Zbog toga, izuzetno je važno poznavati ljudsku percepciju i karakteristike boja, kao i koje emocije i potrebe one u nama bude, kako bi se na najbolji mogući način došlo do ciljne publike.
Crvena boja pripada toplim tonovima i vrlo je jaka i primetna. Smatra se da u ljudima izaziva potrebu za ,,akcijom”, te se često koristi u svrhe marketinga kao simbol popusta ili proizvoda koje treba istaći. Ona je boja ljubavi, ali i boja upozorenja i opasnosti iz razloga što inspiriše snažne emocije, kao što su strast i uzbuđenje, ali ujedno i osećanje besa i opreznosti. Vrlo je česta i u industriji hrane i pića, s obzirom na to da se smatra da izaziva glad. Zbog toga je u svom brendiranju koriste kompanije kao što su Coca Cola, KFC, McDonalds itd.
Slično crvenoj, i žuta i narandžasta takođe mogu izazvati uzbuđenost, jer su često izuzetno svetle i primetne. One su boje Sunca i toplote, zbog čega podsećaju na optimizam i radost. Uporedo sa tim, obe boje su vrlo kontroverzne i mnogima su iritantne, pa mogu izazvati i negativne emocije. Studije su pokazale da su ove boje draže ekstrovertnim nego introvertnim osobama, kao i da ih deca ne vole, te da su često nezadovoljna i plaču kada su okružena žutim stvarima.
Obe su izuzetno tople boje i simbol su vatre i plamena, što je još jedna od potvrda osećanja koje ove boje najčešće izazivaju. Neke od najpoznatijih kompanija koje koriste žutu u svojim logoima jesu Nikon, National Geographic itd. S obzirom na to da je narandžasta približnija crvenoj nego žutoj, češća je u industriji hrane i pića od žute, npr. kao obeležje Fante ili Cedevite. Dok je žuta češće povezana sa srećom, narandžasta je boja koja u nama budi energičnost i podstiče kreativnost, što se ogleda kroz to što predstavlja firme kao što je Nickelodeon.
Plava je boja koja pripada hladnim tonovima i ona najčešće podstiče poverenje. Ona je boja neba i vode, pa neminovno u nama izaziva osećaj mira i sigurnosti. Ukoliko bi brend želeo da se predstavi kao pouzdan i vredan poverenja svojih potrošača, koristiće plavu boju u svojim vizuelnim porukama. Istinitost ove činjenice se ogleda i u tome što plave logoe imaju trenutno najpopularniji i najbogatiji brendovi na svetu. Često se vodi kao muška boja, što ne mora uvek biti istina, ali činjenica da firme kao što su Meta, Skype i Twitter koriste plavu u svojim logoima govori dovoljno o tome da se uz proizvode te kompanije isključivo opuštamo.
Zelena je još jedna u nizu hladnih boja i ima još jaču povezanost sa prirodom nego prethodna. Ona je još jedna boja pozitivnosti, ali i novca, rasta i napretka, pa se često koristi u finansijskoj industriji i industriji hrane, kao i u prilikama kada treba da se promoviše borba za zaštitu životne sredine ili podstaknu ljubitelji prirode da koriste određene ekološke proizvode. Starbucks, Android itd. su samo neki od najpopularnijih brendova koji koriste zelenu u svojim reklamnim porukama. Takođe, zelena može izazivati i zavisnost, o čemu može posvedočiti npr. uspeh Starbucks-a, koji koristi to što zelena izaziva pozitivnost, ali i zavisnost u ljudima.
Kako je nekada dobijanje ljubičaste boje bio izuzetno dug i mukotrpan proces, ona se i danas ceni kao boja luksuza i bogatstva. Predstavlja kraljevsku boju i koristi se u situacijama kada je potrebno naglasiti vrednost. Ukoliko bi se prekomerno upotrebljavala, počela bi da stvara iritaciju, stoga nema mnogo ekstremno popularnih brendova čiji logo krasi ljubičasta. Neki od najpoznatijih su Viber, Milka i Taco Bell, koji su maksimalno uspeli da iskoriste ljubičastu kako bi se istakli i bili jedni od najuspešnijih brendova na svetu.
Braon boja je boja zemlje i drveća, što ukazuje na to da ima izuzetnu povezanost sa prirodom. Ova poveznica čini ovu boju bojom stabilnosti, prizemnosti i komfora. Može se koristiti kao simbol protekcije i prijateljstva, i izaziva osećanja zaštićenosti. Nasuprot tome, ova boja u nekim kulturama, npr. indijskoj, predstavlja tugu i žalost. Retko se koristi u kreiranju logoa nekog brenda, ali može da se upotrebi kako bi izazivala osećaj privrženosti i odgovornosti prema onome šta njome treba da bude promovisano.
Iz kombinacije crvene i bele dobijena je ružičasta, koja je najpoznatija kao stereotipna ženska boja. Stoga je česta kod brendova koji proizvode kozmetiku i šminku, a služi i svrsi pravljenja razlike između ženske i muške verzije nekog proizvoda. Ovo objašnjava zašto je ona sastavni deo vizuelnog identiteta brendova kao što su Victoria’s Secret, Barbie itd. Ona je boja romantike i nežnosti, pogotovo njene svetle nijanse. Može imati vrlo umirujući efekat, mada je on, naspram onog kod nekih drugih boja, privremen.
Bela je neutralna nijansa koja u mnogim kulturama predstavlja čistoću i nevinost. Kada je u pitanju njena upotreba u marketingu, najuspešnije se pokazala isključivo u kombinaciji sa crnom ili eventualno sivom. Logoi najpoznatijih brendova sportske opreme Nike i Adidas najbolje ilustruju ovu činjenicu. Bela često može simbolisati sterilnost i hladnoću, zbog čega bi, ukoliko su u pitanju npr. ilustracije za vebsajt ili društvene mreže, trebalo da se koristi pažljivo, i u kombinaciji sa drugim bojama.
Crna je još jedna neutralna nijansa, koja svojom simbolikom poteže najveću dilemu. Za deo ljudi ona predstavlja eleganciju, luksuz i otmenost, dok druge asocira na depresivnost, tugu, čak i smrt. Česta je upotreba crne sa prvim pomenutim značenjem jer je njena primena na veb sajtovima Nike-a, Apple-a i Zare, pa čak i luksuznijih brendova kao što je npr. Gucci, pokazala da uspeh donosi upravo kontrast koji ona sa sobom unosi. Odličan je izbor u vizuelnom prikazu brenda koji prodaje skupe ili unikatne artikle, jer je izuzetno moderna, a istovremeno jako jednostavna.
Iako je tačno da se percepcija određenih boja razlikuje od čoveka do čoveka, svakako je moguće pospešiti prenošenje željene poruke kroz dobar izbor boja. Kada se saberu svi faktori na koje je moguće uticati samo pažljivim izborom boja, vidljivo je da je taj proces nešto čemu treba posvetiti vreme. Bez dobro odabranih boja u vizualima poruka neće imati svoj najjači mogući uticaj.
Da li znaš koja je boja 2023. godine? Saznaj ovde.